Úvod do marketingu ve vyhledávačích: Co potřebujete vědět, abyste mohli začít


Jan Pospíšil

8.12.2022


Marketing ve vyhledávačích, anglicky Search engine marketing (SEM) je důležitý komponent digitálního marketingu, který pomáhá firmám všech velikostí zvýšit viditelnost a návštěvnost webových stránek ve vyhledávačích. SEM je forma placené reklamy, která zahrnuje nákup reklam ve vyhledávačích jako je Google nebo Seznam.

SEM kampaně mohou cílit na potencionální zákazníky, generovat leady a zvýšit návštěvnost webu. Se správnou strategií mohou firmy pomocí marketingu ve vyhledávačích významně zvýšit své prodeje a zvýšit povědomí o značce. V tomto článku vás seznámíme s marketingem ve vyhledávačích. Podíváme se na různé typy SEM strategií, jak vytvořit efektivní kampaně a jak měřit jejich výsledky.

Co je to marketing ve vyhledávačích (SEM)?

Marketing ve vyhledávačích je reklamní strategie, která používá placených výsledků ve vyhledávačích k přivedení návštěvnosti na webové stránky. Hlavní účel SEM je zviditelnit vaší firmu a získat nové leady. Ve výsledcích vyhledávání se chcete objevit pokaždé, když někdo hledá něco, co vaše firma nabízí. Proto je marketing ve vyhledávačích skvělou volbou jak se při relevantních vyhledávacích dotazech zobrazovat na předních příčkách vyhledávání. SEM je jeden z nejefektivnějších způsobů jak podpořit rozvoj firmy v online prostředí. Umožňuje zobrazení vašich reklam relevantnímu publiku, u kterého je vysoká pravděpodobnost konverze.

Typy strategií marketingu ve vyhledávačích

Existuje několik různých typů strategií SEM. Každá z těchto strategií je navržena tak, aby vám pomohla dosáhnout různých cílů a přilákat různé typy zákazníků. Zde jsou uvedeny některé z nejběžnějších typů strategií SEM, které byste měli při vytváření kampaně zvážit.

Optimalizace pro vyhledávače (SEO) je základem marketingu ve vyhledávačích. Správná optimalizace webových stránek pro vyhledávače vám pomůže v umístění na předních pozicích organického vyhledávaní. Více o SEO si můžete přejít v článku zde.

Placené vyhledávání - Jedná se o bidding (bidding je postup při kterém nabízíte částku, kterou jste ochotni zaplatit za kliknutí na vaší reklamu) na klíčová slova, která jsou relevantní pro vaši značku. Bidding rozhoduje o tom, zda se vaše reklama zobrazí ve výsledcích placeného vyhledávání a na jaké pozici. Výsledky placeného vyhledávání se ve vyhledávačích zobrazují nad organickým vyhledáváním. Placené vyhledávaní můžete využít pro zvýšení návštěvnosti webové stránky, zvýšení povědomí o vaší značce a generování leadů.

Display ads - Jedná se o reklamy, které se zobrazují i na jiných místech než ve výsledcích vyhledávání. Tento typ reklam se zobrazuje v podobě bannerů nebo videí na webových stránkách nebo v aplikacích. Display ads můžete využít k zvýšení povědomí o značce a generování leadů.

Vytvoření efektivní kampaně ve vyhledávačích

První krok při vytváření kampaně je určení vašich cílů. Chcete zvýšit povědomí o značce, generovat leady, nebo zvýšit vaše prodeje? Jakmile máte určený váš cíl, můžete začít s vytvořením SEM strategie. Při vytváření strategie mějte na paměti několik věcí:

Průzkum klíčových slov - Nejdůležitější část každé efektivní SEM kampaně je najít správná klíčová slova, na které budete cílit. Proto je potřeba provést důkladný průzkum klíčových slov, abyste zjistili, která klíčová slova jsou pro vaší firmu relevantní a zároveň mají dostatečný objem vyhledávání. Pokud zacílíte na klíčová slova, které nikdo nevyhledává, vaše reklama se ani nespustí. Cílením na klíčová slova, která nejsou pro vaší firmu relevantní pouze utratíte váš rozpočet a vaše snaha získat nové zákazníky nebude mít žádné výsledky.

Reklamní texty - Jakmile si zvolíte správná klíčová slova, je čas napsat texty k reklamám. Reklamní texty musí být zajímavé a zároveň relevantní vůči klíčovým slovům, které jste zvolili. Rozhodují o tom zda zákazník klikne na vaši reklamu nebo na reklamu konkurence. Do textů zahrňte klíčová slova, které budou vaši zákazníci vyhledávat. Nepoužívejte v jedné reklamě příliš mnoho klíčových slov, ujistěte se, že používáte ty nejdůležitější.

Měření výsledků SEM

Po spuštění kampaní SEM je důležité sledovat jejich průběh. To vám pomůže pochopit, co funguje, co ne a kde je třeba provést úpravy. Pro přehled o výsledcích vašich kampaní doporučujeme používat Google Analytics, které vám umožní vidět různé metriky výsledků vašich kampaní. V Google Analytics můžete sledovat CPC (průměrnou cenu za kliknutí na vaší reklamu), pozici na které se vaše reklamy zobrazují, počet zobrazení reklam, CTR (počet kliknutí), počet konverzí, PNO (podíl nákladu na obratu) a další metriky. Jaké metriky budete sledovat vždy záleží na tom, jaký cíl kampaní jste si určili. Na základě výsledků můžete zkoušet různé varianty reklam a sledovat co funguje nejlépe, to vám pomůže optimalizovat vaše reklamy pro co nejlepší výsledky.

Závěrem

Marketing ve vyhledávačích je důležitým aspektem digitálního marketingu, který může firmám všech velikostí pomoci získat nové zákazníky. SEM může být součástí mnoha různých typů digitálních marketingových kampaní. Existuje několik typů strategií SEM, které můžete použít pro různé cíle. Vytvoření efektivní kampaně SEM začíná důkladným průzkumem klíčových slov a pro optimalizaci kampaní využívejte dostupná data. Se správnou strategií můžete pomocí SEM dosáhnout obrovského úspěchu.